ZKROCENÍ DIVOŽENKY

02. 02. 2023 | Nezařazené

Zkrocení divoženky

Dětství jsem strávila s rodiči v Iránu. Odjeli jsme, když mi byly dva roky a vrátili jsme se v mých sedmi letech. Neprošla jsem si tedy klasickým systémem školek a školu jsme s mámou odbývaly zlehka hodinku dvě denně. A po příjezdu do Prahy jsem se zdála všem mírně nevycválaná. Mnozí zděšeně nabádali mé rodiče, že je mně potřeba zkrotit. Výuka klavíru se měla stát jedním z prostředků ke zkrocení divoženky.

Moji dospělí žáci – klavírní začátečníci – ke mně přicházejí z různých důvodů. V drtivé většině pak vstupují s větou: Vždycky jsem chtěl/a hrát na klavír, ale maminka nechtěla.

 

Ach, ty maminky!

U mě to bylo přesně naopak. Aspoň zpočátku. Já jsem chtěla hrát na kytaru. Ale měli jsme doma klavír a nikoli kytaru, tak bylo rozhodnuto: Budeš chodit na piano! Navíc naši sousedé a kamarádi měli dvě dcery a ty obě hrály na klavír. Když nás tedy tito přátelé laskavě doporučili na hodiny klavíru u velmi vážené paní profesorky Ptáčkové – to jsem ještě netušila, že jednou i já převezmu jméno i profesi! – byli rodiče naprosto nadšeni.

Paní profesorka byla přísná jak bič a dosahovala skvělých výsledků a pořádala koncerty svých žáků v poměrně velkých sálech, jako bylo třeba Žižkovské divadlo. Byla to echt pravá dáma, nosila pouze kostýmky a blond vlasy vyčesané do tehdy moderního vysokého drdólu a hlavně, jak říkám, byla pěkně ostrá. A to se rodičům zamlouvalo.

Nebyla jsem ani trochu nadšená, navíc jsme musela jezdit coby sedmiletý špunt sama skoro hodinu cesty na druhou stranu Prahy. A paní profesorka člověku začátky nijak neusnadňovala. Přijížděla jsem vzorně o deset minut dříve, seděla před učebnou na lavičce a poslouchala zvučný hlas, který se rozléhal i přes zavřené dveře:

Seď klidně! Nekývej se při tom hraní! Myslíš si, že vypadáš jako umělec! Ale vypadáš jako BLBEC! Neřvi! Víš, že nesnáším, když mi tu brečíš!

Seděla jsem za dveřmi a přála si, abych byla malinká, neviditelná, aby se na mě  třeba úplně zapomnělo.

A jak se stal klavír nakonec cestou ke svobodě

Ale paní profesorka byla také v svém srdci neuvěřitelně laskavá a skutečně milovala klavír. Měla obrovský zájem a starost o jednoho každého ze svých žáků a pracovala daleko nad rámec svých povinností. Pomáhala svým svěřencům v mnoha záležitostech, které kolikrát neměly s klavírem vůbec nic společného. Přes mou počáteční nechuť a protesty, klavír a tato přísná paní si mě po čase zcela podmanily. Zamilovala jsem se do piana tak náruživě, že jsem ve volných dnech seděla u klavíru a hrála od rána do večera. Paní profesorka mi otevřela bránu do jiných světů a já jsem si tu cestu užívala s radostí.

Mým snem se stalo strávit život u klavíru. Také paní profesorka mě doporučovala na konzervatoř. Nicméně tentokrát, ach ty maminky! doma rozhodli jinak. Takže jsem se k pianu vrátila až po dlouhých peripetiích přes studium medicíny a etnografie a tak.

Paní profesorku jsem potkala po mnoha letech. Bylo to ve Vodičkově ulici. Vedla jsem za ruku svou pětiletou dcerku a před sebou jsem tlačila kočárek. Radostně jsem svou bývalou učitelku pozdravila a nadšeně líčila, jak dcerka chodí na zpěv a na housle. Paní profesorka se na mě podívala přísným zrakem a nevrle opáčila: No, a co děláš ty? Rodíš děti a jinak nic, co?

No nemilovali byste ji? 😍

Kam jsem zatím s pianem doputovala

Ale moje děti mě naopak přivedly zpět ke klavíru. Obě dcerky hrají na housle a potřebovaly korepetitora. A jsem začala doprovázet své dcerky

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

houslistky na koncertech. A po čase byl o mě zájem  i od jiných houslistů a zpěváků a nakonec jsme přes deset let doprovázela jako baso continuo  celý orchestr mladých muzikantů.  A stále se vzdělávala u skvělých učitelů i v hudebních kurzech. A tak mě oslovila jedna hudební vzdělávací agentura a pak i další a já se stala placenou klavíristkou i učitelkou klavíru. A dnes je to už přes dvacet let, co učím na piano. Vytvořila jsem projekt Hudebka Wolfgang. Tento projekt zahrnuje jednak klasickou výuku klavíru, houslí a hudební teorie; pořádáme koncerty, hudební odpoledne pro širokou veřejnost i klavírní workshopy. Rozsáhlou součástí Hudebky Wolfgang je ehudebka: on-line klavírní škola. “ehudebka” zahrnuje klavírní videokurzy pro děti od 3 let až po dospělé začátečníky. Ohlasy jsou báječné, což mě velmi těší.

Dostanu se však někdy k vlastnímu hraní na klavír? Ano – a nejraději nechávám hudbu volně plynout. Vznikají tak rozsáhlé improvizace, z nichž některé najdete na mém YouTube kanále. Některé zapisuji do not a s radostí mohu konstatovat, že tyto mé skladby hraje stále více interpretů. Skládám také písně pro děti, k nimž píšu texty. Navíc doprovázím na klavír divadelní spolek Sirény při jejich skvělých muzikálech.

A jsem moc ráda, že mohu pomoci otvírat bránu do světa hudby mnoha dalším báječným lidem.

 

 

 

Nezapomeňte příspěvky sdílet na svých oblíbených sociálních sítích

Další příspěvky:

Dokáže hudba zvýšit u dětí IQ ?

Dokáže hudba zvýšit u dětí IQ ?

S potěšením jsem si přečetla zprávu, že v Iránu byla zrušena tzv. mravnostní policie. Doufám, že to je začátek rozsáhlejších změn k lepšímu. V Iránu jsem strávila své nejranější dětství a stále se mě osudy této země citlivě dotýkají Článek skupiny iránských...

číst více
Jak zabavit psa během hodiny piana

Jak zabavit psa během hodiny piana

Čas od času je u mě na návštěvě pejsek mých rodičů. Je to stvoření veselé a přátelské a u mých žáků se těší vcelku oblibě. 🐕‍🦺 Jeho rozvernost bývá však během hodiny klavíru poněkud na obtíž, takže ho nechávám zavřeného v předsíni. Kde si může podřimovat a užívat...

číst více

Hold hudbě

Vytváří hudebníci něco hmatatelného? 👵 Je hudba změřitelná? 🎶 Toto mě napadlo, když včera moje studentka hrála skladbu Naval od Yanna Tiersena.https://www.youtube.com/watch?v=AKWfmAzsPZQ Kolik je v tom práce, aby vznikla takováto hudba. Za prvé musí existovat...

číst více

Svezte se na vlnách klavíru

Sledujte nás na sociálních sítích. Také nepravidelně rozesílám novinky e-mailem. Inspirujte se. Přidejte se mezi odběratele…

Netolerujeme spam. Z nepravidelné rozesílky se můžete kdykoliv odhlásit. S osobními údaji pracujeme dle zásad ochrany osobních údajů.